Tarasy widokowe, wzgórza, ogrody widokowe na dachach budowli.
1. Wieża Trynitarska: Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów nad poziomem ulicy. Można z niego podziwiać panoramę niemal całego miasta. Na górę wiodą wąskie i kręte schody, łącznie 207 stopni. Wewnątrz wieży znajduje się Archidiecezjalne Muzeum Sztuki Religijnej, gdzie obejrzeć można m.in. rzeźby sakralne i zabytkowe dzwony. Wieża Trynitarska liczy 64 metrów wysokości i jest najwyższym zabytkiem Lublina. Jest widoczna z wielu miejsc w mieście, łatwo ją rozpoznać – zwieńczona jest pozłacanym kogutem. Ul. Królewska 10.
2. Wieża Zamkowa zbudowana w XIII w. jest najstarszą budowla miasta. W jej wnętrzu znajduje się wystawa na temat historii zamku i więzienia, które istniało tu w XIX i XX w. Na szczycie wieży dostępny jest taras widokowy. Obiekt jest częścią Muzeum Lubelskiego. Ul. Zamkowa 9.
3. Brama Krakowska: W jej wnętrzu mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina, gdzie można obejrzeć zbiory związane z dziejami miasta. Z najwyższej kondygnacji przez małe okienka można obejrzeć z góry Stare Miasto. Plac Łokietka 3.
4. Taras na dachu Centrum Spotkania Kultur, z którego można obejrzeć Plac Teatralny, Ogród Saski i Aleje Racławickie. Na dachu znajduje się również ogród, w którym rosną tu m.in. zioła, kwiaty polne i małe drzewa owocowe. Jest również Miejska Pasieka Artystyczna i taras widokowy. www.spotkaniakultur.com
5. Taras na dachu centrum handlowego Vivo!, z którego można zobaczyć panoramę widokową. m.in. na zamek i Stare Miasto. Na dachu jest także ogród i plac zabaw. Al. Unii Lubelskiej 2 www.vivo-shopping.com/pl/lublin
6. Wieża kościoła Pobrygidkowskiego: z niewielkich okien na wieży można oglądać panoramę miasta. Oprócz tego w świątyni można zobaczyć też krypty i fragmenty polichromii na strychu. Ul. Narutowicza 6.
7. Górka Globus o wysokości 219 metrów nad poziomem morza. To jeden z najwyżej położonych punktów w mieście. Znajduje się na osiedlu LSM. Ze szczytu rozciąga się panorama w kierunku wschodnim. Zimą działa tu wyciąg narciarski.
8. Bulwar nad Bystrzycą w okolicach ul. Firlejowskiej – można stąd zobaczyć panoramę Starego Miasta. Widoki na zabytki Starego Miasta są również dostępne z innych punktów bulwaru spacerowego i drogi dla rowerów ciągnących się wzdłuż rzeki Bystrzycy.
9. Plac Po Farze - z jego skraju można obejrzeć Wzgórze Zamkowe z wieżą, kaplicą zamkowa i budynkiem Zamku Lubelskiego. Na placu znajduje się zarys fundamentów nie istniejącego już kościoła św. Michała, jednej z najstarszych lubelskich świątyń.
10. Wzgórze Czwartek: Panoramę miasta można podziwiać ze wzgórza, na którym stoi kościół św. Mikołaja. Widoczne jest stąd Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto. Wzgórze to jest najstarszym miejscem osadnictwa wy Lublinie (VI w.). Nazwa wzniesienia pochodzi od czwartkowych targów, które się tu dawniej odbywały.