Czego nie można pominąć będąc w Lublinie
1. Poznać najciekawsze zabytki Starego Miasta: Lubelskie Stare Miasto to magiczne miejsce, zachwycające swoją autentyczną zabudową, klimatem wąskich uliczek, starych kamienic i wspaniałych, wiekowych świątyń. Należy ono do najpiękniejszych starych miast w Polsce. Koniecznie trzeba wejść na Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, przejść ulicami Starego Miasta oraz ulicą Krakowskim Przedmieściem – deptakiem prowadzącym do Placu Litewskiego.
2. Zobaczyć spektakl fontanny multimedialnej: Na Placu Litewskim w samym centrum miasta działa nowoczesna fontanna multimedialna. Fontanna działa przez cały dzień. W sezonie wiosennym i letnim, w wybrane dni, wieczorem odbywają się spektakle światło-woda-dźwięk-woda. To jedno z ulubionych miejsc spotkań lublinian.
3. Zjeść cebularza: Cebularz to lokalny wypiek - pszenny placek z dodatkiem cebuli i maku. Jest najbardziej popularnym produktem kulinarnym Lubelszczyzny. Wywodzi się z kuchni żydowskiej. Można go kupić prawie w każdej piekarni i sklepie spożywczym. Będąc w Lublinie trzeba go spróbować!
4. Odwiedzić wieczorem kafejki i puby na Starym Mieście: Lubelskie Stare Miasto tętni życiem wieczorem. Liczne restauracje, puby, kawiarnie czynne są do późnych godzin nocnych. Wiele z nich mieści się w zabytkowych wnętrzach, w tym również klimatycznych piwnicach.
5. Wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych: Jest ich całe mnóstwo m.in. Studenckie Konfrontacje Filmowe (luty), Lubelskie Dni Kultury Studenckiej Kozienalia (maj), Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” (maj), Juwenalia (maj), Noc Kultury (czerwiec), Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej „Open City” (czerwiec), Międzynarodowy Festiwal Organowy (czerwiec), Carnaval Sztukmistrzów (lipiec), Jarmark Jagieloński (sierpień), Europejski Festiwal Smaku (wrzesień), Festiwal Legend Lubelskich (wrzesień), Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje Teatralne" (październik), Festiwal Fantastyki Falkon (listopad), Epidemia Piosenki Turystycznej „Bakcynalia” (listopad), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" (grudzień), Międzynarodowy Festiwal Jazzowy – Jazz Bez (grudzień), Festiwal Bożego Narodzenia (grudzień).
6. Zobaczyć panoramę Lublina z Wieży Trynitarskiej lub Donżonu - wieży na Zamku Lubelskim. Wysiłek wejścia po stromych schodach wynagrodzą widoki na Stare Miasto, nowe dzielnice oraz okolice Lublina. Inne punkty widokowe w mieście to m.in. taras na dachu Centrum Spotkania Kultur, ogrody na dachu centrum handlowego Vivo!, Plac Po Farze oraz najwyższa kondygnacja Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej.
7. Odwiedzić tereny zielone: Dla miłośników ogrodów punktem obowiązkowym jest Ogród Botaniczny, w którym rośnie 6,5 tys. gatunków i odmian roślin z różnych stron świata. W centrum miasta warto przespacerować się przez Park Saski – najstarszy miejski ogród. Ciekawy jest również Park Ludowy, zrewitalizowany w 2020 roku. Natomiast większa przestrzeń wody i lasów w Lublinie to Zalew Zembrzycki i przylegający do niego Las Dąbrowa.
8. Zrelaksować się w Parku Wodnym: Park Wodny Aqua Lublin posiada 50-metrowy basen olimpijski, wodny plac zabaw kształcie statku pirackiego, jacuzzi, basen do nauki pływania, rwącą rzekę prowadząca na zewnątrz obiektu, zjeżdżalnie, zewnętrzny odkryty basen całoroczny z podgrzewaną wodą, sauny, gabinet wellness, centrum fitness oraz restaurację.
9. Przejechać się trolejbusem: W Polsce komunikacja trolejbusowa to prawdziwy unikat. Można z niej korzystać jedynie w Gdyni, Sopocie, Tychach i Lublinie. Ten ekologiczny środek transportu ma największą trolejbusową sieć trakcyjną wśród wszystkich miast w Polsce właśnie w Lublinie.
10. Zwiedzić muzea: Do najciekawszych muzeów należą: Muzeum Narodowe na Zamku Lubelskim (Kaplica Zamkowa z cennymi freskami, Donżon, ekspozycja archeologiczna, etnograficzna, militaria, galeria malarstwa), Trasa Podziemna biegnąca przez staromiejskich piwnice, Muzeum na Majdanku w miejscu byłego obozu koncentracyjnego z czasów okupacji hitlerowskiej, Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen) prezentujące dawną zabudowę wsi, Podziemia Browaru Perła w zabytkowym browarze, Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej w Wieży Trynitarskiej z dziełami sztuki sakralnej, Jesziwa - dawna Uczelnia Mędrców Lublina, Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” w Bramie Grodzkiej na temat historii żydowskich mieszkańców miasta, Zakrystia, krypty i skarbiec w archikatedrze.