W Lublinie można zwiedzić sporo miejsc bez płatnych biletów wstępu. Uwaga - do części muzeów można wejść bez opłat w wybrane dni tygodnia.
1. Muzeum Apteka z odtworzonym wyglądem dawnej apteki. Prezentowane są tu zabytkowe apteczne pojemniki, opakowania, narzędzia, recepty, wagi, etykietki na leki, narzędzia apteczne i stylowe XIX-wieczne meble. Ul. Grodzka 5a.
2. Skarbiec w klasztorze ojców Dominikanów: Na ekspozycji zlokalizowanej w krużgankach znalazły się tu m.in. portrety przeorów lubelskiego klasztoru. W skarbcu wystawa koncentruje się na trzech wątkach związanych z historią i działalnością lubelskich dominikanów: rola klasztoru w historycznych wydarzeniach Lublina, jego znaczenie jako sanktuarium Krzyża św. i duszpasterska praca zakonu. Znajdują się tu m.in. zabytkowe księgi, monstrancje i ornaty. Ul. Złota 9.
3. Były obóz koncentracyjny na Majdanku, który działał tu w latach 1941-1944, podczas okupacji hitlerowskiej. Pochłonął 80 tys. ofiar. Na terenie muzeum można obejrzeć baraki więźniarskie, krematorium, wieże strażnicze, ekspozycje muzealne, mauzoleum oraz Pomnik Walki i Męczeństwa. www.majdanek.eu
4. Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" - w okresie okupacji hitlerowskiej mieściła się tu katownia gestapo, a po II wojnie światowej więzienie NKWD. Budynek stanowi część wzniesionych w 1890 r. koszar artyleryjskich. Muzeum prezentuje sylwetki więźniów, relacje więźniów i ich bliskich, korespondencję (listy i grypsy) więźniów politycznych z Zamku Lubelskiego i obozów koncentracyjnych, obwieszczenia i zarządzenia niemieckie z lat 1939-1944, dokumenty i pamiątki osobiste po byłych więźniach Zamku Lubelskiego, materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939-1944. Ul. Uniwersytecka 1.
5. Wejście bezpłatne w wybrane dni tygodnia: Kaplica Zamkowa pod wezwaniem Trójcy Świętej zbudowana w XIV w. za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Wnętrze pokrywają unikalne freski rusko-bizantyńskie ufundowane w XV w. przez króla Władysława Jagiełłę. Kaplica jest najcenniejszym zabytkiem Lublina. W dolnej kondygnacji mieści się udostępnione do zwiedzania lapidarium. Obiekt jest częścią Muzeum Narodowego w Lublinie. Ul. Zamkowa 9.
6. Wejście bezpłatne w wybrane dni tygodnia: Muzeum Narodowe w Lublinie, mieszczące się we wnętrzach Zamku Lubelskiego. Ekspozycje obejmują zbiory archeologiczne, numizmatyczne, etnograficzne, militaria oraz galerię malarstwa (m.in. z dziełem Jana Matejki "Unia Lubelska"). Ul. Zamkowa 9.
7. Wejście bezpłatne w wybrane dni tygodnia: Muzeum Historii Miasta Lublina, mieszczące się w Bramy Krakowskiej. Zgromadzone tu zbiory dotyczą głównie historii Lublina od okresu osadniczego (VI wiek) do 1944 roku. Historię miasta ilustrują m.in. zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób, które swoje życie i pracę związały z miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego. Plac Łokietka 3.
8. Wejście bezpłatne w wybrane dni tygodnia: Muzeum Dworek Wincentego Pola - muzeum biograficzne urodzonego w Lublinie wybitnego geografa i poety, Wincentego Pola. Mieści się ono w klasycystycznym drewnianym dworku wzniesionym w końcu XVIII w. Ekspozycja zawiera literacką biografię W. Pola, efekty prac badawczych z dziedziny geografii i etnografii, rękopisy utworów, wizerunki poety, pamiątki rodzinne, XIX-wieczne meble, unikatowa kolekcja globusów z XIX i XX w. Ul. Kalinowszczyzna 13.
9. Wejście bezpłatne w wybrane dni tygodnia: Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza popularyzuje dokonania wybitnego lubelskiego poety - Józefa Czechowicza. Zbiory obejmują m.in. rękopisy, pierwodruki poezji, fotografie, korespondencję i notatki poety. Muzeum gromadzi także zbiory związane z innymi lubelskimi literatami, m.in. Konradem Bielskim i Józefem Łobodowskim. Ul. Złota 3.
10. Wystawa w Centrum Kultury – multimedialne monitory, na których można zobaczyć historię Lublina. Wszystko w zabytkowych korytarzach poklasztornego budynku sióstr Wizytek z XVIII wieku. W czasie ostatniego remontu przeprowadzonego tu w latach 2009-13 odkryto m.in. fresk „Chusta Weroniki” – wizerunek Chrystusa na chuście, którą trzymają 2 anioły, polichromie i wiele XVIII-wiecznych napisów.