Parki, lasy, ogród botaniczny, ogrody na dachach...
1.Ogród Botaniczny UMCS, w którym można spacerować wśród wielu krajowych i obcych gatunków roślin, zgromadzonych w kilkunastu działach, m.in. rosarium, rośliny wodne, alpinarium. Ogród założono na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu. Na terenie ogrodu można obejrzeć zabytkowy dworek szlachecki Kościuszków. www.umcs.pl/pl/ogrod-botaniczny.htm
2. Zalew Zemborzycki i Las Dąbrowa - popularne miejsce wypoczynku i rekreacji. Znajduje się tu zespół otwartych basenów, wyciąg nart wodnych, wypożyczalnia sprzętu wodnego (żaglówki, rowery wodne), punkty gastronomiczne. Wokół zalewu poprowadzona jest droga dla rowerów. Zbiornik zajmuje ok. 270 hektarów powierzchni. Od strony wschodniej otoczony jest lasem Dąbrowa.
3. Park Saski - najstarszy park w mieście, założony w 1837 r. Ma powierzchnię około 12 ha. Oprócz zieleni znajdują się tu fontanny, jeziorko, amfiteatr i jeden z najlepszych placów zabaw dla dzieci w Lublinie. W sezonie letnim można tu spotkać pawie.
4. Plac Litewski – miejsce w samym centrum miasta przeznaczone dla pieszych, z zadbaną zielenią, pomnikami, placami zabaw dla dzieci i największą atrakcją - fontanną multimedialną. Fontanna działa przez cały dzień, wieczorami w okresie letnim odbywają się spektakle światło-woda-dźwięk-woda.
5. Park Ludowy ma powierzchnię około 24 ha i leży na podmokłych terenach nad rzeką Bystrzycą. Park powstał w ramach czynu społecznego mieszkańców Lublina w latach 60. XX wieku. W 2020 r. ukończono rewitalizację parku. Znajdują się tu m.in. fontanna, dwupoziomowa kładka nad rzeką Bystrzycą dla pieszych i rowerzystów, place zabaw i wybiegi dla psów.
6. Ścieżka rowerowa i bulwar wzdłuż Bystrzycy – tą trasą można przemierzyć rowerem lub pieszo całe miasto. Ścieżka ma malowniczy przebieg i wiedzie od Zalewu Zembrzyckiego, wzdłuż rzeki Bystrzycy, która w południowej części miasta ma naturalny charakter. Przejeżdżając/przechodząc w rejonie Śródmieścia można w kilku miejscach oglądać panoramę Starego Miasta.
7. Skansen (Muzeum Wsi Lubelskiej), w którym prezentowana jest drewniana architektura z terenu Lubelszczyzny. Ekspozycja jest podzielona na sektory: Wyżyna Lubelska, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, dwór (XVIII-wieczny dworek z Żyrzyna) oraz miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej (wiernie zrekonstruowana zabudowa m.in.: ratusz z Głuska, restauracja). Są tu również dwie drewniane świątynie: XVIII-wieczna greckokatolicka cerkiew z Tarnoszyna i XVII-wieczny rzymskokatolicki kościół z Matczyna. W skansenie odbywają się liczne imprezy prezentujące kulturę i obrzędy dawnej wsi oraz ginące zawody. Al. Warszawska 96 www. skansen.lublin.pl
8. Ogród na dachu centrum handlowego Vivo!: Na dach można się dostać schodami na zewnątrz budynku lub windą. W ogrodzie znajduje się plac zabaw i plaża z leżakami. Można stąd zobaczyć panoramę widokową m.in. na Wzgórze Zamkowe i Wzgórze Staromiejskie. Al. Unii Lubelskiej 2
9. Ogród na dachu Centrum Spotkania Kultur: Z budynku można się tu dostać windą. Rosną tu m.in. zioła, kwiaty polne i małe drzewa owocowe. Jest również Miejska Pasieka Artystyczna i taras widokowy, z którego można obejrzeć Plac Teatralny, Ogród Saski i Aleje Racławickie. www.spotkaniakultur.com
10. Stary Las w południowo-zachodniej części miasta, zajmujący powierzchnię około 4600 ha. Dominują tu drzewa liściaste: dąb szypułkowy, grab pospolity, brzoza brodawkowata. W zachodniej części lasu utworzono rezerwat przyrody „Stasin”, chroniący naturalne stanowisko brzozy czarnej. Do Starego Lasu można się dostać m.in. pociągiem – na jego skraju znajduje się stacja kolejowa Lublin Zachodni.