Najciekawsze miejsca w Lublinie.

Zamek Lubelski, a w nim: Kaplica Trójcy Świętej (XIV w.) z unikalnymi freskami rusko-bizantyńskimi z XV w. fundacji króla Władysława Jagiełły, baszta z XIII w (najstarsza budowla miasta, z tarasem widokowym na szczycie), Muzeum Lubelskie z bogatymi zbiorami (malarstwo, archeologia, uzbrojenie, sztuka zdobnicza, sztuka ludowa, monety).

Stare Miasto, a w nim m.in.: Bazylika i klasztor ojców Dominikanów z XIV w. - sanktuarium z relikwiami drzewa Krzyża Świętego; Brama Krakowska - średniowieczna brama wjazdowa do miasta; Brama Grodzka prowadząca ze Starego Miasta na zamek; Rynek z zabytkowymi kamienicami i klasycystycznym gmachem Trybunału Koronnego - dawniej najwyższego Sądu Rzeczypospolitej; Archikatedra, której wnętrze pokrywa iluzjonistyczna polichromia; uliczki z zabytkowymi kamienicami.

Krakowskie Przedmieście i Plac Litewski – strefa dla pieszych, przy której znajdują się m.in. klasycystyczny Nowy Ratusz - siedziba Prezydenta Lublina; Kościół Św. Ducha z XV w. z cudownym obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z XVI w.; Kościół i klasztor ojców Kapucynów z XVIII w.; Pomnik Unii Lubelskiej; Pałace Czartoryskich i Lubomirskich.

Lubelska Trasa Podziemna przebiegająca przez trzy kondygnacje staromiejskich piwnic, na głębokości 9-12 m. Trasa liczy ok. 300 m długości. Historia piwnic sięga początku XVI w. gdy Lublin był ważnym centrum handlu w Polsce, w którym odbywały się znane w całej Europie jarmarki. Piwnice pełniły wtedy funkcję składów kupieckich.

Punkt widokowy na Wieży Trynitarskiej, najwyższym zabytku Lublina, liczącym 64 metrów wysokości. Z tarasu widokowego na wysokości 40 metrów można podziwiać panoramę niemal całego miasta. Na górę wiodą wąskie schody. Wewnątrz wieży znajduje się Archidiecezjalne Muzeum Sztuki Religijnej, gdzie obejrzeć można ekspozycję rzeźby sakralnej. Wieżę wieńczy pozłacany kogut.

Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen), w którym prezentowana jest drewniana architektura z terenu Lubelszczyzny. Ekspozycja jest podzielona na sektory: Wyżyna Lubelska, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, dwór oraz miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej. Są tu również dwie drewniane świątynie: greckokatolicka cerkiew i rzymskokatolicki kościół. W skansenie odbywają się liczne imprezy prezentujące kulturę i obrzędy dawnej wsi oraz ginące zawody.

Państwowe Muzeum na Majdanku - teren byłego obozu zagłady w latach 1941-1944. Majdanek, podczas okupacji hitlerowskiej, był drugim co do wielkości, po Oświęcimiu, obozem zagłady na ziemiach polskich. Na terenie muzeum można obejrzeć baraki więźniarskie, krematorium, wieże strażnicze, ekspozycje muzealne, mauzoleum oraz Pomnik Walki i Męczeństwa.

Ogród Botaniczny UMCS, w którym można spacerować wśród licznych gatunków roślin, zgromadzonych w kilkunastu działach, m.in. rosarium, dziale roślin wodnych czy alpinarium. Ogród założono na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu. Można tu też obejrzeć dworek szlachecki Kościuszków. www.garden.umcs.lublin.pl

Zalew Zemborzycki - popularne miejsce wypoczynku i rekreacji. Znajduje się tu zespół otwartych basenów, wyciąg nart wodnych, wypożyczalnia sprzętu wodnego (żaglówki, rowery wodne), punkty gastronomiczne. Wokół zalewu prowadzi droga dla rowerów. Zalew zajmuje ok. 270 hektarów powierzchni.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.